Boks jest dyscypliną popularny głównie wśród mężczyzn. Nie ulega wątpliwościom, że jest to sport siłowy, w którym głównie chodzi o to, by powalić przeciwnika na matę. Jednak ze względu na charakterystykę tego sportu, trenowanie bosku może przynieść wiele korzyści, szczególnie młodocianym pięściarzom.

Przede wszystkim, najbardziej zauważalnymi zmianami, które można zaobserwować podczas trenowania boksu, są zmiany w tężyźnie fizycznej. Co prawda, u dziecka w wieku 5-8 lat zmiany nie będą aż tak widoczne, jednakże wśród najmłodszych  najważniejsza jest odpowiednia postawa ciała. Dynamika boksu pozwala również rozwinąć refleks oraz przyśpieszyć analityczny proces myślenia potrzebny do rozpracowywania przeciwnika w krótkim czasie. Wypracowany refleks sprawi, że dziecko będzie reagować na bodźce zewnętrze szybciej niż jego rówieśnicy. Nie zapominajmy, że boks jest też doskonałym sposobem na rozładowanie energii, której u dzieci nigdy nie brakuje.

Poza aspektami fizycznymi, boks pozwala wykształcić u młodego sportowca odpowiedni charakter, który w przyszłości pozwoli mu szybciej osiągnąć sukces. Determinacja, wola walki, konsekwentność – niewielu jest pięściarzy, którzy tych cech nie posiadają.

Warto pomyśleć również nad odpowiednim wyposażeniem dla młodocianego boksera. Dla ochrony podbródka, uszu i policzków najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalny kask wykonany ze skóry. Każdy cios zostanie częściowo zamortyzowany, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Podobnie w przypadku silikonowego usztywnienia na zęby. Jednakże dla małego pięściarza najważniejsze będą rękawice bokserskie, które najlepiej u nas zakupić. Wykonane z wysokiej jakości komponentów nie ulegną szybkiemu zużyciu.

Niech dziecko pozna smak rywalizacji i spróbuje swoich siły w typowo męskim sporcie.