Łapy treneraŁapy trenera, zwane również packami treningowymi, to doskonałe rozwiązanie do treningów technik bokserskich na każdym poziomie. Mają małe rozmiary, idealną wagę, przez co trener może zmieniać swoje położenie, dzięki czemu trenujący uczy się nowych kombinacji ruchów i uderzeń. Dzięki łapom trenera, każdy trening staje się bardziej urozmaicony, a każdy cios jest bardziej przemyślany i wykonywany z coraz większą precyzją, dzięki łapom trenera zawodnik uczy się koordynacji swoich ruchów, swobodniejszej zmiany pozycji, a także zdecydowanie lepszej celności każdego ciosu.

Jak działa trening z łapami trenera?

Chcesz, by Twoje ruchy były jeszcze bardziej precyzyjne i przemyślane, a przeciwnik nie miał z Tobą szans? Dzięki treningowi z łapami trenera, a także z żywym przeciwnikiem, na którym możesz ćwiczyć każdy cios, to marzenie nie jest wcale tak bardzo odległe :) Trening z łapami bokserskimi pomaga przy nauce koordynacji ruchów, lepszej celności, szybkości, a także pozwala wyczuć odpowiedni dystans pomiędzy zawodnikami. Jest to podstawowy trening we wszystkich sportach walki, pozwala na skupienie się, a także na możliwości przewidywania ruchów przeciwnika.

Łapy trenera proste, a może łapy trenera profilowane?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łap trenera, profilowane, a także proste. Łapy bokserskie profilowane ze względu na swój specyficzny kształt są bardziej odpowiednie zarówno dla trenera, jak i osoby trenującej, wszystko ze względu na odpowiednie wyprofilowanie łapy, z której nie ześlizguje się ręka podczas uderzenia, jest to ważny punkt dla osoby trenującej. Dla trenera odpowiednie wyprofilowanie łapy, pozwala na lepsze rozmieszczenie dłoni, która wówczas jest bardziej stabilna i lepiej przylega do wnętrza sprzętu. Podczas zakupu łap treningowych warto zwrócić uwagę na parę rzeczy, np. czy łapa posiada odpowiednią wkładkę w okolicy nadgarstka bądź czy jej obecność pozwala na zniwelowanie możliwości kontuzji nadgarstka u trenera.

Czym powinny być wypełnione łapy trenera?

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą powinno zwrócić się uwagę podczas wyboru odpowiednich łap trenera. Niektóre tańsze wersje tego sprzętu produkowane są zazwyczaj ze zwykłej gąbki tapicerskiej, która bardzo się odkształca podczas każdego uderzenia, a co za tym idzie, traci swoje właściwości amortyzujące uderzenia, co może prowadzić do ciężkich kontuzji zarówno zawodnika, jak i trenera. Dodatkowo, łapy bokserskie wypełnione gąbka tapicerską, są zdecydowanie mniej trwałe, dlatego osoba, która decyduje się na ich zakup musi liczyć się z tym, że będzie trzeba je często wymieniać. Modele, które idealnie nadają się do półprofesjonalnych lub profesjonalnych treningów, są wypełnione pianką poliuretanową, która jest odporna na wszelkie odkształcenia i ciężkie uderzenia podczas treningów. Pianka nie odkształca się, doskonale amortyzuje każdy cios, a także po czasie nie kruszy się, tylko pozostaje w swojej niezmienionej formie. Na rynku dostępne są również łapy z wkładkami żelowymi. Dzięki nim uderzenia amortyzowane są jeszcze lepiej, a także wpływają na poprawienie komfortu pracy podczas treningów.

Skóra, a może materiał syntetyczny, czyli o wykonaniu łap trenera

Skóra naturalna zawsze była uważana za najlepszą opcję jeśli chodzi o wykonanie sprzętu sportowego, takiego jak worki bokserskie czy rękawice. Jednakże przy zakupie łap trenera może okazać się, że wykonanie z tworzywa sztucznego może okazać się lepszym pomysłem, a łapa przetrwa długie lata treningów w nienaruszonym stanie. Wszystko zależy od upodobań zawodnika, warto pamiętać, że skóra naturalna jest też twardsza, dlatego uderzenia mogą być boleśniejsze. Przy wyborze odpowiednich łap trenera warto skupić się na latach gwarancji danego produktu, najlepiej wybierać te z dwuletnią gwarancją. Przede wszystkim, wrzuć na luz! Rada prosta, ale bardzo pomocna :) Przy każdym treningu warto pamiętać, by nasze ciało współgrało z nią, musi czuć się swobodnie. Zbytnie spięcie mięśni, stres, czy agresja na przeciwnika bardzo źle wpływają na przebieg dobrego treningu. Po pierwsze, odpręż się, nie spinaj mięśni, a do treningu podejdź z pełnym luzem, wtedy Twoje ciało i umysł zgrają się i ruchy będą zdecydowanie płynniejsze, a po czasie pewniejsze i mocniejsze. Głównym celem treningów z łapami bokserskimi jest wyrobienie u siebie odpowiednich nawyków, które mogą przydać się następnie podczas walk, a są nimi:

  • szybka reakcja
  • płynność ruchów
  • większą pewność swojego ciała
  • koordynacja ruchowa
  • wyczucie odpowiedniego dystansu
  • szybkość uderzeń i ich celność

Zapamiętaj, że bez odpowiedniego przygotowania i długich godzin treningów z trenerem, Twoje ruchy mogą być źle wykonywane, a wyrobienie szybkiej reakcji potrzebuje czasu :) Dlatego spokojnie, powoli, a z pewnością dojdziesz do perfekcji :)