RASHGUARD

Rashguard to ubranie, które ochroni Twoje ciało przed poparzeniem słonecznym, wszelkimi otarciami, wodą etc. Jest to ubranie do zadań specjalnych, które oddycha razem z Twoim ciałem, a także nie pozwala mu się przegrzać nawet podczas intensywnego treningu. To nie zwykła koszulka termoaktywna, to Twoja druga skóra, która pozwoli Ci na jeszcze swobodniejsze, ale przede wszystkim wydajniejszy trening.

Czym jest rashguard?

Rashguard to sportowe ubranie, którego wykonane przy pomocy płaskich szwów typu „flatlock” sprawia, że nie podrażnia ono skóry nawet podczas bardzo intensywnych treningów. W tym ubraniu czujesz się jak w swojej drugiej skórze, materiał to spandex lub polyester doskonale dostosowuje się do twojego ciała co zapewnia nieskrępowane ruchy podczas wykonywania ćwiczeń. Te specjalne koszulki wyposażone są w system, który utrzymuje właściwą temperaturę twojego ciała w każdych warunkach. Gwarantuje suchość i komfort w gorące dni, a także utrzymuje ciepło w dni chłodniejsze. Wszelka wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz tego ubrania, co sprawia, że Twoje ciało nigdy się nie przegrzeje. Są one o wiele bardziej przewiewne niż koszulki bawełniane, co dodatkowo wpływa pozytywne na jakość treningu.

Z czego jest wykonany rashguard?

Rashguardy wykonane są z bardzo trwałego materiału, dzięki czemu rozdarcie koszulki czy powstanie dziury jest mało prawdopodobne. Ponadto doskonale przylega on do ciała sportowca, a silikonowa obręcz wszyta na wysokości talii sprawia, że koszulka nie przemieszcza się podczas ćwiczeń i wzmożonego wysiłku i ruchu. Ponadto, dzięki odpowiedniemu materiałowi z jakiego zostały wykonane rashguardy, Twoje mięśnie podczas treningu zostają odciążone, a także zostaje zwiększony przepływ krwi co jeszcze lepiej wpływa na jakość treningu. Specjalna struktura tych sportowych ubrań zapobiega wszelkim otarciom i podrażnieniom na skórze, co więcej zapewniając dodatkową higienę podczas treningu.

Rashguard doskonale odprowadza wilgoć, głównie pot dlatego koszulka doskonale chłodzi w lecie i nie pozwala na przegrzanie organizmu natomiast podczas chłodniejszych dni zapewnia dodatkowe ciepło. Jest to doskonałe rozwiązanie dla treningów bokserskich, MMA, ponieważ koszulka przylega do ciała, a brak odstających elementów sprawia, że nie przeszkadza ona podczas ciągłego ruchu.

Koszulka termoaktywna czy rashguard?

Podstawową różnicą między koszulką termoaktywną a rashguardem jest ich wykonanie. Koszulka termoaktywna ma za zadanie utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała i mięśni, natomiast Rashguard zabezpiecza również nasze ciało przed otarciami na macie, jest również bardziej higieniczny. Niektóre Rashguardy posiadają jony srebra, które odświeżają skórę i zapobiegają nadmiernemu poceniu jak i brzydkiemu zapachowi. Dodatkowo materiał, z którego wykonany jest Rashguard nie mechaci się przez co jest trwały na dłużej. Koszulka termoaktywna a rashguard mają nieco inną budowę, koszulka termoaktywna będzie mniej wygodna podczas intensywnych treningów. Koszulki termoaktywne często nie mają tak zwanego systemu kompresji, przez co są luźniejsze. Ponadto głównym zadaniem tych koszulek jest utrzymywanie ciepłoty ciała, dlatego doskonale nadaje się podczas uprawiania sportów zimowych. Przy jej produkcji wykorzystuje się już takie materiały jak: poliester, modal, polipropylen, elastyn a także często poliamid.

Kiedy rashguard sprawdzi się najlepiej?

Treningi z workami bokserskimi, wymagające treningi siłowe, czy ćwiczenia aerobowe lub crossfitowe, do tych wszystkich rodzajów ćwiczeń nałożenie na ciało rashguarda sprawdzi się doskonale! Dlaczego? Przy każdym z powyżej wymienionych rodzajów ćwiczeń, pracuje całe nasze ciało i wszystkie mięśnie podczas treningu pocimy się, dzięki rashguardowi, otarcia czy wysypki po treningu nie będą nam straszne. Dodatkowo rashguard oddycha razem z naszą skórą i pomaga jej się lepiej wentylować podczas wszelkich obciążeń. Dlatego dzięki rashguardowi jesteśmy uchronieni przed nagłymi omdleniami spowodowanymi nadmiernym przegrzaniem organizmu. W rashguardzie warto ćwiczyć również dlatego, że nie uciska on naszego ciała podczas treningu, poprzez swoje bezszwowe wykonanie, nic nie drażni naszej skóry podczas treningu.