Przygotowania do treningu z workiem treningowym

Trening bokserski nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej należy się odpowiednio do niego przygotować. Nie wystarczy jedynie "wyciskać" sztangę i wzmacniać swoją muskulaturę. Tym, którzy tak uważają, boks daje nieźle w kość. Efekt jednak jest taki, że szybko nabierają pokory do tej dyscypliny.

Przygotowania do treningu z workiem treningowym należałoby zacząć od wprowadzenia odpowiedniej diety. Bez niej, nasze treningi będą mniej efektywne, a w dodatku w dłuższym przedziale czasu mogą skutkować powrotem do dawnej wagi. W diecie boksera ważne są artykuły spożywcze bogate w wartości odżywcze, takie jak węglowodany, białka, żelazo, witaminy i minerały o niskiej zawartości tłuszczów. Te składniki są kluczowe dla zawodników, którzy chcą zoptymalizować swoją dietę. W tym przypadku należałoby ograniczyć spożywanie wysokotłuszczowych przekąsek, takich jak czekolada, chipsy ziemniaczane, ponieważ nie dostarczają one organizmowi zbyt wielu wartości odżywczych. Najnowszym trendem wśród bokserów jest rezygnacja z posiadania mięsa w swoich posiłkach i jak twierdzą, robią to by osiągać lepsze wyniki. Jak twierdzi pięściarz Bryant Jennings "Goryle, byki, najsilniejsze zwierzęta nie jedzą mięsa. Dlaczego my powinniśmy jeść mięso? Istnieją skuteczniejsze i zdrowsze sposoby odżywiania, które nie przewidują spożywania mięsa". Zmiana sposobu żywienia przez wielu sportowców pozwoliła zwiększyć obciążenia treningowe, a także sprawiła, że mogli oni trenować więcej i dłużej.

Kiedy już zadbaliśmy o naszą dietę, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest wypracowanie sprawności fizycznej oraz wytrzymałości. To kluczowe wartości, jakie będą nam towarzyszyć podczas codziennych zmagań z workiem treningowym. Najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej kondycji jest bieganie oraz pomniejsze ćwiczenia typu kardio. Godzina biegania (pop. joggingu) każdego dnia pozwoli skutecznie zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, która szybko zbiera się podczas niewielkiej aktywności fizycznej oraz siedzącego trybu życia. Podczas biegania intensywnie pracują płuca, jednakże na początku należy nauczyć się, jak równo oddychać, by mniej się męczyć. Dodatkowo, zakres możliwości oddechowych również ulega ulepszeniu. Kolejnym efektem joggingu jest poprawa koncentracji, której każdy z nas potrzebuje, by poprawnie funkcjonować każdego dnia, a także znaczna redukcja stresu. Ma to również związek z wydzielaniem się endorfin, czyli popularnego hormonu szczęścia. Osoby biegające regularnie są szczęśliwsze od tych, które tego nie robią. Co więcej, badania wykazują, że bieganie skutecznie wzmacnia poczucie własnej wartości.

Kolejnym przystankiem na drodze boksera jest trening siłowy. Ten, składa się z ćwiczenia z workiem bokserskim, codzienną dawką pompek, brzuszków i przede wszystkim treningiem z partnerem.