Pewnie nie raz zastanawiałeś się nad filmem, który możesz obejrzeć i będzie on godny Twojej uwagi. Jeśli chcesz poznać trochę inny gatunek filmowy, chodź ze mną! :) Filmy bokserskie, bo to o nich właśnie mowa, to filmy o walce człowieka z samym sobą, z własnymi demonami, słabościami, które często nie dają tak łatwo za wygraną, jak przeciwnicy bokserów. Poniżej przedstawiamy zestawienie pięciu najlepszych filmów bokserskich, które przeszły do historii i które trzeba poznać i zrozumieć.

Wściekły Byk (1980)

Film, który zwali Cię z nóg jak postać Jake’a Motty granego przez aktora wszechczasów Roberta De Niro. Jest to doskonale przedstawiony życiorys amerykańskiego boksera Jake’a Motty, mistrza świata w wadze średniej, człowieka bezwzględnego, który swoich przeciwników na ringu traktował jak żywe worki treningowe. Film w reżyserii genialnego Martina Scorsese „Wściekły Byk” to przedstawienie historii człowieka, który przez sławę, niemożność poradzenia sobie z własnym trudnym charakterem popada w swego rodzaju obłęd.

Ring dla Jake’a stał się jego odskocznią do lepszego, sportowego świata. Film „Wściekły Byk” to biografia człowieka ogromnie wytrzymałego, brutalnego, który na szczyt dotarł wszystkimi swoimi siłami i kiedy już tam się znalazł, nie pozwolił na to, by ktoś zajął jego miejsce. Podczas walk nie przebierał w środkach, kładł przeciwnika na ring, często zawodnicy, przez Jake’a znajdowali się na granicy życia i śmierci, wszystko przez jego niespożytą agresję i chęć wygranej. Te przywary poskutkowały jego przydomkiem, który jak najbardziej odpowiadał charakterowi - Wściekły Byk z Bronksu. Jednak jego wściekłość, która nie raz doprowadzała bohatera do żywej furii, nie pozostawała jedynie w sferze ringu... Jake często ranił osoby ze swojego najbliższego otoczenia. Jego ofiarą często padała żona Vicky Motty, o którą Jake był chorobliwie zazdrosny. Często bił ją i nie szanował, wmawiał sobie, że Vicky zdradza go na każdym kroku, z każdym napotkanym mężczyzną.

Postać Jake’a to postać typowego toksycznego bohatera, który przez swój arcyciężki charakter niszczy życie sobie i innym w jego otoczeniu. Postać La Motty nawet z ekranu wzbudza strach w widzu, większość nie darzy go sympatią, nie współczuje mu nawet podczas bardzo dramatycznych chwil. Jego twardy, wręcz surowy wygląd przywodzi na myśl największych zwyrodnialców, jest pozbawiony wszelkich emocji. Film „Wściekły Byk” to historia o zawziętości w dążeniu do każdego celu, a także nieposkromionej chęci władzy całkowitej. Jest to dobra pozycja dla osób, które chcą zagłębić się w zawiłości umysłu osoby pozbawionej wszelkich skrupułów, która nie zawaha się przed niczym, by tylko dotrzeć na szczyt.

Zwiastun filmu Wściekły Byk

Rocky (1976)

Kultowy film, którego nie mogło tutaj zabraknąć :) Rocky to historia, która zapoczątkowała filmy w kategorii „od zera do bohatera”, tytułowy Rocky Balboa, grany przez Sylvestra Stallone, to pochodzący z nizin społecznych bokser, który pewnego dnia staje przed wielką szansą w swojej bokserskiej karierze i doskonale ją wykorzystuje. Dzięki postaci mistrza świata w wadze ciężkiej Apollo Creed, daje Rockiemu propozycję walki o pas. Rocky nie zastanawia się długo i wykorzystuje życiową szansę i właśnie tutaj pojawiają się pierwsze schody… Mordercze treningi, ciągła walka z samym sobą, ze słabościami swojego charakteru i ciała, to właśnie z tego filmu pochodzi kultowa już piosenka Eye of the tiger :) Jest to film, który mimo upływu lat, a także banalnej fabule, dalej jest najbardziej rozpoznawalnym filmem na świecie. Jak to również w takich filmach bywa, główny bohater przeżywa bardzo mocny wątek miłosny :) Zakochuje się w siostrze swego najlepszego przyjaciela i to właśnie dla niej również wygrywa każdą walkę. Jednak na jednym filmie Rocky się nie skończył :) Po wielkim sukcesie kasowym, po pierwszej części wyszło jeszcze pięć :) Jest to doskonała pozycja dla osób, które chcą poznać historię kina bokserskiego i jedną z najważniejszych ról Sylvestra Stallone.

Zwiastun filmu Rocky 1976 r.

Za wszelką cenę (2004)

Film „Za wszelką cenę” w reżyserii sławnego Clinta Eastwooda, który gra w nim również jedną z głównych ról, to film o 31-letniej kobiecie Maggie Fitzgerald, która pragnie zostać zawodową bokserką. Maggie od zawsze marzyła, by ćwiczyć pod okiem trenera, którego uwielbiała, Frankiego Dunn, granego przez samego Eastwooda. Jednakże marzenia przez długi czas nie spełniają się, wszystko przez postać stanowczego Dunna. Jednak to nie zniechęca młodej kobiety, jest ona pewna tego, co chce robić w życiu, dlatego staje na wyżynach swojej wytrzymałości, by trenować pod okiem swojego idola. Jednak to, że udaje się jej w końcu zacząć trenować pod okiem Dunna jest również zasługa jego pomocnika, byłego zawodnika, a teraz zastępcy trenera Eddiego, granego przez Morgana Freemana, który na każdym kroku wspiera dziewczynę, dając jej cenne rady. Jest to również narrator całej historii filmu, a także to z jego punktu widzenia oglądamy wszystko to, co ma miejsce w filmie.

Po wielu godzinach morderczych treningów, dla Meggi pojawia się szansa na zupełnie nowe życie, dzięki trenerowi zaczyna ona stawać do wali o najważniejsze trofea. Film jest bardzo nieprzewidywalny, dzięki niezwykle emocjonalnej grze aktorów, widz skupia się tylko na głównych bohaterach i ich emocjach, w takich przypadkach nie potrzeba żadnych efektów specjalnych. Film to przedstawienie godzin walki, morderczych treningów i ogromnego samozaparcia w dążeniu do wymarzonego celu. To również film, który ukazuje zmienność i nieprzewidywalność ludzkich losów.

Fighter (2010)

Jeden z nowszych filmów bokserskich, ale również oddający niesamowity klimat tego sportu. Micky Ward, główna postać, jest bokserem, który jednak nie utrzymuje się ze sportu, a z … zamiatania ulic. Nikt nie widzi w bohaterze wielkiego mistrza boksu, jego kariera wydaje się być niemożliwa. Jego codzienność opiera się na pracy, której nienawidzi, wykłócaniu się z byłą żoną o jakąkolwiek możliwość zobaczenia się z dzieckiem, a także walce gdzieś na deskach piwnicznych ringów. Jednak jak to bywa w filmach, również w tym następuje nagły zwrot akcji, główny bohater poznaje w końcu osobę, na której może polegać i która wskazuje mu odpowiednią życiową drogę. Po ciężkich treningach, główny bohater nabiera coraz większej pewności siebie podczas walk, uczy się wygrywać, a także ponosić porażki. Jest to film, który ukazuje walkę głównego bohatera z codziennością, z której chce się wyrwać za wszelką cenę. Jednak w filmie pojawia się również dużo wątków rodzinnych, które mają ogromny wpływ na późniejszy rozwój bohatera i jego losy.

Otoczeniem Mickiego są byli sportowcy, jego brat, który był niegdyś sławnym bokserem, teraz stoczył się na samo dno zostając narkomanem. Podobna sytuacja ma się z dziewczyną głównego bohatera Charlene Fleming, ona niegdyś zawodowa skoczkini wzwyż, teraz zastanawia się jak znalazła się w takim miejscu w życiu, w którym musi walczyć o każdy dzień. Film Fighter to przeplatanka walki z ringu, walki z samym sobą, a także z codziennością i jej problemami.

Człowiek Ringu (2005)

Jest to kolejna historia z typu od zera do bohatera, kwintesencja American Dream, że ciężką pracą można osiągnąć każdy sukces. Film opowiada historię Jamesa Braddocka, robotnika z New Jersey, którego pasją zawsze był boks. Braddock toczył amatorskie walki w latach 20, a o jego mocnym prawym prostym powstawały legendy. Jednak dobra passa nie mogła trwać wiecznie, podczas jednej z walk Braddock złamał prawą rękę, co stało się następnie przyczyną jego wszystkich porażek, nie tylko tych sportowych.

Film doskonale ukazuje realia w Ameryce w latach Wielkiego Kryzysu, gdzie bycie kimś więcej niż robotnikiem fizycznym, było wręcz gloryfikowane. Dlatego Braddock po utracie możliwości dalszych walk, a także stracie licencji boksera, za wszelką cenę stara się wrócić na ring. Dzięki jego silnej woli, morderczym treningom i wielu litrach potu, Braddockowi udaje się przełamać ciążącą nad nim złą passę. Bohater pokonuje kolejnych zawodników i znów wraca do łask.

Jednym z bardzo emocjonalnych momentów w filmie jest moment przed starciem o mistrzostwo świata wagi półciężkiej, wówczas Braddock mówi otwarcie, że walczy po to, by móc nakarmić swoje głodne dzieci, a także pragnie spłacić zapomogę, którą kiedyś dostał od państwa. Postać Braddocka wyróżnia to, że mimo biedy, nigdy nie poddaje się, ani nie narzeka na swój los. Cały czas walczy o lepsze jutro dla siebie i swojej rodziny.