Przede wszystkim, najbardziej zauważalnymi zmianami, które można zaobserwować podczas trenowania boksu, są zmiany w tężyźnie fizycznej. Co prawda, u dziecka w wieku 5-8 lat zmiany nie będą aż tak widoczne, jednakże wśród najmłodszych  najważniejsza jest odpowiednia postawa ciała. Dynamika boksu pozwala również rozwinąć refleks oraz przyśpieszyć analityczny proces myślenia potrzebny do rozpracowywania przeciwnika w krótkim czasie. Wypracowany refleks sprawi, że dziecko będzie reagować na bodźce zewnętrze szybciej niż jego rówieśnicy. Nie zapominajmy, że boks jest też doskonałym sposobem na rozładowanie energii, której u dzieci nigdy nie brakuje.

Poza aspektami fizycznymi, boks pozwala wykształcić u młodego sportowca odpowiedni charakter, który w przyszłości pozwoli mu szybciej osiągnąć sukces. Determinacja, wola walki, konsekwentność – niewielu jest pięściarzy, którzy tych cech nie posiadają.

Warto pomyśleć również nad odpowiednim wyposażeniem dla młodocianego boksera. Dla ochrony podbródka, uszu i policzków najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalny kask wykonany ze skóry. Każdy cios zostanie częściowo zamortyzowany, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Podobnie w przypadku silikonowego usztywnienia na zęby. Jednakże dla małego pięściarza najważniejsze będą rękawice bokserskie, które najlepiej u nas zakupić. Wykonane z wysokiej jakości komponentów nie ulegną szybkiemu zużyciu.

Niech dziecko pozna smak rywalizacji i spróbuje swoich siły w typowo męskim sporcie.