Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co daje skakanka? Jakie efekty uzyskasz?

2024-07-01

Skakanka do ćwiczeń to prosty, ale niezwykle efektywny profesjonalny sprzęt sportowy, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia i kondycji. Skakanka sportowa jest wszechstronna i skuteczna, idealna do różnych typów treningów, w tym rozgrzewek, treningów obwodowych i cardio.

1. Poprawa kondycji

Skakanie na skakance to doskonały trening cardio, który wzmacnia serce i zwiększa jego wydolność. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dzięki dynamicznym ruchom serce pracuje intensywniej, co prowadzi do poprawy ogólnej wydolności organizmu. Regularne skakanie na skakance może także pomóc w poprawie poziomu cholesterolu i redukcji stresu oksydacyjnego, przygotowując ciało do intensywnego treningu. Skakanka pozwala również na intensyfikację treningu interwałowego, poprawę wytrzymałości i wzmocnienie mięśni nóg.

2. Wzmacnianie mięśni

Skakanka angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie. Pracują zarówno mięśnie nóg (łydki, uda), dolne partie ciała, jak i mięśnie górnej części ciała (ramiona, barki, mięśnie klatki piersiowej). Dodatkowo skakanie na skakance angażuje mięśnie brzucha, co pomaga w modelowaniu sylwetki. Regularne ćwiczenia wzmacniają te mięśnie, poprawiając ich siłę i wytrzymałość. Ponadto, skakanie na skakance może poprawić stabilność stawów, co jest kluczowe dla zapobiegania kontuzjom. Dzięki regularnym treningom mięśnie stają się bardziej elastyczne i odporniejsze na urazy.

3. Poprawa koordynacji i równowagi

Skakanie na skakance wymaga koordynacji ruchów rąk i nóg, co pomaga poprawić równowagę i zdolności motoryczne. Jest to szczególnie korzystne dla sportowców i osób trenujących sporty walki jak boks. Skakanka bokserska rozwija również szybkość reakcji i precyzję ruchów, co jest nieocenione w wielu dyscyplinach sportowych. Dzięki regularnemu treningowi, umiejętność synchronizacji ruchów staje się bardziej zaawansowana, co przekłada się na lepsze wyniki w różnych aktywnościach fizycznych. Niezależnie od wybranej techniki skakania, skakanka może pomóc w poprawie ogólnej sprawności fizycznej, wytrzymałości oraz koordynacji ruchowej.

4. Spalanie kalorii i redukcja wagi

Skakanka to intensywny trening, który pozwala spalić dużą ilość kalorii w krótkim czasie. Regularne ćwiczenia pomagają w utracie wagi i utrzymaniu zdrowej sylwetki, a ergonomicznie zaprojektowane uchwyty skakanki zwiększają komfort ćwiczeń. Skakanie na skakance może spalić nawet do 10 kalorii na minutę, co sprawia, że jest to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń dla osób chcących szybko zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowo regularne treningi na skakance wspomagają metabolizm, co ułatwia kontrolę masy ciała.

5. Poprawa kondycji ogólnej

Skakanka bokserska poprawia wytrzymałość, siłę mięśniową i elastyczność, co przekłada się na lepszą kondycję ogólną. Regularne ćwiczenia na skakance pomagają zwiększyć energię i poprawić samopoczucie. Dzięki różnorodności ruchów, które można wykonywać przy użyciu skakanki, treningi stają się bardziej interesujące i mniej monotonne. Regularne skakanie na skakance może również wspomagać zdrowie psychiczne, redukując objawy stresu i poprawiając nastrój dzięki zwiększeniu produkcji endorfin.

Skakanka na odchudzanie: Ile kalorii spala skakanka w 30 i 60 minut?

Skakanki są jednym z najefektywniejszych narzędzi do ćwiczeń pod względem spalania kalorii. Jest to trening, który angażuje całe ciało, co sprawia, że jest idealny dla osób pragnących szybko poprawić swoją sylwetkę i kondycję fizyczną. Ilość spalonych kalorii zależy od kilku czynników: intensywności ćwiczeń, masy ciała oraz czasu trwania treningu. Poniżej przedstawiamy szacunkowe wartości spalonych kalorii w zależności od wagi i czasu skakania.

Kalorie spalone w ciągu 30 minut skakania

Skakanie na skakance przez 30 minut może przynieść znaczne korzyści w zakresie spalania kalorii:

 • Osoba ważąca 60 kg: około 300-400 kalorii
 • Osoba ważąca 70 kg: około 350-450 kalorii
 • Osoba ważąca 80 kg: około 400-500 kalorii

Te wartości pokazują, jak intensywny może być trening na skakance. Osoby o mniejszej wadze spalają mniej kalorii niż te o większej wadze, ponieważ więcej energii jest potrzebne do podtrzymania większej masy ciała podczas ruchu.

Kalorie spalone w ciągu 60 minut skakania

Podwojenie czasu treningu skakanką znacząco zwiększa ilość spalonych kalorii:

 • Osoba ważąca 60 kg: około 600-800 kalorii
 • Osoba ważąca 70 kg: około 700-900 kalorii
 • Osoba ważąca 80 kg: około 800-1000 kalorii

Godzina intensywnego skakania na skakance może spalić nawet tyle kalorii, co bieganie, ale jest często mniej obciążająca dla stawów. To sprawia, że skakanka jest doskonałą alternatywą dla innych form cardio, zwłaszcza dla osób, które chcą zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Dlaczego skakanie na skakance jest efektywne w spalaniu kalorii?

Skakanka angażuje niemal wszystkie grupy mięśniowe w ciele, co przyspiesza metabolizm i zwiększa wydatkowanie energii. Skakanka bokserska jest szczególnie skuteczna, oferując prostotę, przystępność cenową i możliwość poprawy ogólnej kondycji ciała. Intensywne, krótkie sesje treningowe, takie jak interwały, mogą dodatkowo zwiększyć spalanie kalorii po zakończeniu ćwiczeń dzięki zjawisku nadmiernego po wysiłkowego zużycia tlenu (EPOC).

Czynniki wpływające na spalanie kalorii:

 1. Intensywność ćwiczeń: Im wyższa intensywność, tym więcej kalorii spalanych na minutę. Można zwiększać intensywność poprzez szybsze skakanie, dodawanie ruchów jak double unders (podwójne obroty skakanki na jeden skok) lub wykonywanie różnych kombinacji skoków.
 2. Masa ciała: Większa masa ciała oznacza większy wydatek energetyczny na podtrzymanie ruchu, co prowadzi do większego spalania kalorii.
 3. Czas trwania treningu: Oczywiste jest, że im dłużej trwa trening, tym więcej kalorii zostanie spalonych. Krótkie i intensywne sesje treningowe, mogą być równie efektywne co długie sesje o umiarkowanej intensywności.

Skakanka

Wybór skakanki: Jaka skakanka najlepsza?

Jaka długość skakanki jest odpowiednia?

Dobór odpowiedniej długości skakanki jest podstawowym krokiem do skutecznego treningu. Aby sprawdzić, czy skakanka ma odpowiednią długość, należy stanąć na jej środku i unieść uchwyty w górę. Dla początkujących uchwyty powinny sięgać do pach lub nieco powyżej. Taki sposób pozwala na komfortowe i bezpieczne skakanie, minimalizując ryzyko potknięć i kontuzji.

Jaką skakankę bokserską wybrać?

Skakanki są dostępne w różnych materiałach, z których każdy ma swoje specyficzne zalety i zastosowania:

 • Plastikowe: Lekkie i tanie, idealne dla początkujących. Plastikowe skakanki treningowe są doskonałe do nauki podstawowych technik skakania.
 • Szybkościowe (PVC): Idealne do intensywnych treningów i poprawy techniki. Skakanki z PVC są bardziej trwałe i pozwalają na szybsze obroty, co jest korzystne dla osób trenujących cardio oraz chcących poprawić koordynację.
 • Ze stalowym kablem: Bardzo szybkie, używane głównie przez zaawansowanych sportowców. Skakanki ze stalowym kablem są niezwykle trwałe i mogą osiągać bardzo wysokie prędkości, co czyni je idealnymi dla profesjonalistów i osób trenujących na najwyższym poziomie.
 • Z ciężarkami: Wzmacniają dodatkowo mięśnie ramion i przedramion. Skakanki z wbudowanymi ciężarkami są doskonałe dla tych, którzy chcą dodatkowo wzmocnić górną część ciała podczas treningu cardio.

Jak dobrać skakankę do wzrostu?

Dopasowanie skakanki do wzrostu użytkownika jest kluczowe dla efektywności i komfortu ćwiczeń. Oto zalecenia dotyczące długości skakanki w zależności od wzrostu:

 • Wzrost poniżej 150 cm: długość skakanki 210 cm
 • Wzrost 150-160 cm: długość skakanki 240 cm
 • Wzrost 160-170 cm: długość skakanki 250 cm
 • Wzrost 170-180 cm: długość skakanki 270 cm
 • Wzrost powyżej 180 cm: długość skakanki 290 cm

Właściwie dobrana długość skakanki zapewnia wygodę i płynność ruchów, co jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji i maksymalizacji efektów treningu. Jeśli skakanka jest zbyt krótka, może powodować częste potknięcia i przerwy w treningu. Zbyt długa skakanka z kolei może być trudna do kontrolowania, co również obniża efektywność ćwiczeń.

Skakanka

Jak zacząć skakać na skakance?

Rozpoczęcie treningu ze skakanką wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim przystąpisz do skakania, ważne jest, aby dobrze się rozgrzać i przyjąć odpowiednią postawę.

1. Rozgrzewka:

Zawsze zaczynaj od 5-10 minutowej rozgrzewki, aby przygotować mięśnie do wysiłku. Dobra rozgrzewka zmniejsza ryzyko kontuzji i zwiększa efektywność treningu. Propozycje ćwiczeń rozgrzewkowych:

 • Marsz w miejscu lub lekki jogging.
 • Krążenie ramion i bioder.
 • Wykroki i przysiady.

2. Postawa:

Prawidłowa postawa jest kluczowa dla efektywnego i bezpiecznego skakania.

 • Stój prosto, stopy razem, z lekkim rozstawieniem.
 • Łokcie trzymaj blisko ciała.
 • Uchwyty skakanki trzymaj lekko, z dłońmi na wysokości bioder.

Jak prawidłowo skakać na skakance?

Prawidłowa technika skakania na skakance wpływa na efektywność treningu i minimalizuje ryzyko kontuzji.

1. Podstawowy skok:

 • Skacz na palcach, nie na całych stopach: To pozwala zmniejszyć obciążenie stawów i zwiększa dynamikę skoków.
 • Skoki powinny być niskie: Optymalna wysokość to kilka centymetrów nad ziemią, co pozwala na szybsze i płynniejsze skakanie.

2. Ruch nadgarstków:

 • Skakanka powinna być wprawiana w ruch głównie przez nadgarstki: Używanie nadgarstków jest bardziej efektywne i mniej męczące niż używanie całych ramion.
 • Unikaj szerokich ruchów ramion: Skup się na małych, precyzyjnych ruchach nadgarstków, aby skakanka obracała się równomiernie.

3. Oddychanie:

 • Oddychaj rytmicznie i głęboko: Rytmiczne i głębokie oddychanie pomaga utrzymać odpowiedni poziom tlenu w organizmie, co zwiększa wydolność i wytrzymałość podczas treningu.
 • Unikaj wstrzymywania oddechu: Kontroluj oddech, aby był regularny i zgodny z rytmem skakania.

Plan treningowy dla początkujących

Skakanie na skakance wymaga stopniowego zwiększania intensywności, aby uniknąć przetrenowania i kontuzji. Oto przykładowy plan treningowy na pierwsze dwa tygodnie:

1. Dzień 1-3:

 • 1-2 minuty skakania, 30 sekund przerwy.
 • Powtórz 5 razy.

2. Dzień 4-7:

 • 2-3 minuty skakania, 30 sekund przerwy.
 • Powtórz 5 razy.

3. Dzień 8-14:

 • 3-4 minuty skakania, 30 sekund przerwy.
 • Powtórz 5 razy.

4. Po 2 tygodniach:

 • Stopniowo zwiększaj czas skakania i liczbę powtórzeń: Dodawaj po 1 minucie skakania co kilka dni, aż osiągniesz swój docelowy czas treningu.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-09
dobry worek
2023-02-27
Świetny produkt. Wysyłka na czas
pixel