Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie rękawice bokserskie wybrać? Na co zwracać uwagę?

2023-05-17

Waga to najważniejsza cecha doboru odpowiednich rękawic, muszą one odpowiednio pasować do dłoni zawodnika, nie być za ciasne, za lekkie, ciężkie itd. Od tych małych szczegółów zależy bowiem jakość treningu i walki. Waga rękawic bokserskich podawana jest w uncjach, co utrudnia dobór odpowiedniej wagi do potrzeb użytkownika. Warto wiedzieć, ze jedna uncja to około 28 gramów, najlżejsze z rękawic mogą ważyć od 6 OZ, a najcięższe dochodzą nawet do 20 OZ. Ich waga zależy od rodzaju treningu, a także od wagi zawodnika i rozmiaru jego/ jej dłoni.

Odpowiednio dobrana waga rękawic łączy się nieodłącznie z ich zastosowaniem. Najważniejszą rzeczą podczas zakupu jest odpowiedź na pytanie, do czego rękawice mają służyć?

Rękawice do treningu i sparingów, muszą posiadać bardziej rozbudowaną część uderzeniową. Sprawia to, że ochrona dłoni podczas treningów jest jeszcze większa. Rękawice do sparingów pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa sparingpartnera, gdyż są one bardziej miękkie, niż typowe rękawice bokserskie. Dodatkowo rękawica ta posiada większą powierzchnię, co sprawia, że zasłanianie się przed ciosami partnera jest jeszcze prostsze. Co ważne, przy doborze tego typu rękawic sparingowych warto posługiwać się taką rozmiarówką:

  • 10 OZ – jest to dobry rozmiar dla kobiet z małą dłonią od 65 kg do 78 kg
  • 12 OZ-  kobiety z dużą dłonią lub mężczyźni z małą dłonią do wagi od 78 do 90 kg
  • 14 OZ – dla mężczyzn ze średnią dłoniach do 90 kg
  • 16 OZ – dla mężczyzn z dużą dłonią i wadze powyżej 90 kg

Kolejnym rodzajem są rękawice na zawody bokserskie. Ten sprzęt używany jest podczas walk na zawodach bokserskich, wówczas zawodnicy muszą mieć rękawice o tej samej wadze. Najpopularniejszym rozmiarem do tego typu walk są rękawice o wadze do 10 uncji.

Rękawice do ćwiczeń na przyrządach to kolejny rodzaj sprzętu bokserskiego. Jeżeli zawodnik znaczną część swojego treningu spędza pracując na przyrządach takich jak worek, gruszki treningowe, tarcze i platformy bokserskie to powinien zakupić rękawice przyrządowe. Są one dużo lżejsze od klasycznych rękawic bokserskich, co więcej mają mniejszą część uderzeniową, co sprawia że obciążenie podczas pracy z nimi jest znacznie mniejsze.

Z jakiego materiału powinny być wykonane rękawice?

Rękawice bokserskie, ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, można podzielić na dwa rodzaje: wykonane ze skóry naturalnej i syntetycznej. I tu pojawia się zasadnicze pytanie, które wybrać i które spiszą się lepiej do treningów?

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że te wykonane ze skóry naturalnej są przede wszystkim trwalsze, niż syntetyczne. Co więcej, dzięki wykonaniu ze skóry naturalnej, rękawice bokserskie „oddychają” podczas użytkowania zapewniając większy komfort jak i higienę podczas pracy. Również, dzięki zastosowaniu mocnej, naturalnej skóry są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i ścieranie mechaniczne, co ma ogromne znaczenie podczas pracy na przyrządach. Rękawice najczęściej wykonane są z różnych odmian skór: cielęcej, bydlęcej lub koziej.
Rękawice syntetyczne są przede wszystkim tańsze, ale również ich jakość jest słabsza. Są to najczęściej kopie rękawic wykonanych ze skóry naturalnej, sprawdzą się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z boksem.

Wiązanie czy rzep? Co wybrać?

Przy wyborze między rękawicami wiązanymi, a zapinanymi na rzepy warto pamiętać o tym, czy będziemy mieli zawsze przy sobie osobę, która pomoże nam te rękawice treningowe założyć. Rękawic wiązanych nie założymy sobie sami, również ich ściąganie jest utrudnione. Wielu sportowców twierdzi jednak, że to właśnie one lepiej przylegają do dłoni podczas walki. Ten istotny punkt, ważny jest podczas walk i turniejów, natomiast podczas sparingów, kiedy rękawice zakładamy sami, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zapinanie na rzep. Warto pamiętać jednak o tym, że największą wadą tych rękawic jest zużywalność zapięcia, a także to, że po czasie może ono zacząć znacząco odstawać. Istotnym aspektem jest tutaj również szerokość tego zapięcia, im szersze zapięcie tym rękawica stabilniej trzyma się dłoni. Odpowiednią szerokością jest minimum 7 centymetrów, węższe rzepy nie usztywniają właściwie nadgarstka, przez co zawodnik jest bardziej podatny na urazy i kontuzje.

W jaki sposób dbać o rękawice treningowe?

By nasz sprzęt sportowy przetrwał nawet lata w dobrej kondycji, trzeba pamiętać o odpowiednim zadbaniu o niego. Warto pomyśleć tutaj o zastosowaniu odpowiednich wkładek do rękawic i bandaży. Bandaż nie tylko usztywni i zabezpieczy nadgarstek przed nadmiernym obciążeniem podczas treningu, ale także doskonale wchłonie pot. Zapobiegnie to brzydkiemu zapachowi z rękawicy treningowej. Natomiast doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią bandaży i owijek będą wkładki pod rękawice bokserskie. By zachować rękawice w dobrym stanie na jeszcze dłużej warto pamiętać, by po każdym treningu wywietrzyć rozpięte rękawice na świeżym powietrzu.

Bandaże, dlaczego warto ich używać?

Są to bardzo przydatne elementy wyposażenia każdego boksera. Bandaże zakładane pod rękawice treningowe, chronią nadgarstek przed uszkodzeniami i kontuzjami, a także zapewniają większą stabilność rękawicy na ręce. Ponadto pochłaniają pot z dłoni, co zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z wnętrza rękawic nawet po kilku miesiącach intensywnego treningu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-22
Obsługa super, 4 gwiazdki tylko dlatego, że zamawiałam biały worek a przyszedł czerwony.
2024-01-12
Szybką i świetna obsluga. Polecam
pixel